Przejdź do treści głównej
Logo
Dom Jeana Monneta
Jean Monnet House overall

Dom-muzeum

To w tym prostym i pełnym ciepła domu Jean Monnet spędził większość życia po drugiej wojnie światowej i tu właśnie dojrzewały liczne projekty o doniosłym znaczeniu dla przyszłości Francji i Europy. Z dala od zgiełku francuskiej stolicy Jean Monnet mógł rozwijać swoją wizję europejskiego pokoju i jedności.

Parter

Jean Monnet House ground floor

Wizyta rozpoczyna się w pokojach na parterze (salon, jadalnia i sypialnia), w których zwiedzający mogą poczuć wyjątkową aurę historii.

Możesz we własnym tempie obejrzeć tę część domu i znajdujące się w niej przedmioty codziennego użytku, fotografie, obrazy i materiały archiwalne; jako pomoc służy przewodnik audio (w trzech językach: francuskim, angielskim i niemieckim), którego dopełnieniem są krótkie objaśnienia pisemne, a także film dokumentalny wyświetlany na pierwszym piętrze.

Saloon telephone
Salon

Jean Monnet rozmawiał przez telefon z wybitnymi ludźmi z całego świata. Na zdjęciach widzimy go w towarzystwie niektórych z nich: Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, Konrada Adenauera, Harolda Macmillana i innych.

Aparaty telefoniczne znajdowały się w kilku pokojach, co w tamtych czasach było rzadkością. Żona Jeana Monneta Silvia była malarką amatorką. To ona namalowała prezentowane tu obrazy olejne.

Overview Jean Monnet House diner room
Jadalnia

Rodzina Monnetów często zasiadała do stołu w towarzystwie znamienitych gości i współpracowników. W prywatnych kolacjach brali udział wpływowi politycy, wśród nich minister spraw zagranicznych Francji Robert Schuman, kanclerz Niemiec Konrad Adenauer i prezydent Stanów Zjednoczonych Dwight D. Eisenhower.

Jean Monnet House Permanent exhibition
Sypialnia

Z tego pokoju na parterze Jean Monnet każdego poranka wychodził na długi spacer. Z okien widać tak cenioną przez niego zieleń – krajobraz, z którego na emeryturze czerpał inspirację przy pisaniu wspomnień.

Pierwsze piętro

Jean Monnet House First floor

Na pierwszym piętrze mieściły się pokoje córek i pokoje gościnne, a obecnie prezentowana jest interaktywna wystawa na temat życia i dokonań Jeana Monneta.