Przejdź do treści głównej
Logo
Dom Jeana Monneta
Jean Monnet House map

Stare gospodarstwo w departamencie Yvelines, gdzie ważyła się przyszłość Europy

Jean Monnet kupił dom we wsi Houjarray w 1945 r., gdy wrócił ze Stanów Zjednoczonych, aby objąć stanowisko w Paryżu.

Urok i położenie tego malowniczego domu krytego strzechą sprzyjały rozmyślaniom wśród zieleni i porannym spacerom po lesie, które miał w zwyczaju. Wnętrze jest takie, jakim był jego mieszkaniec – pełne prostoty i ciepła.

To właśnie w tym domu krytym strzechą Jean Monnet rozmawiał o przyszłości Europy z najważniejszymi przywódcami tamtych czasów. To tutaj pod koniec kwietnia 1950 r. wraz ze współpracownikami napisał historyczną deklarację Roberta Schumana. 9 maja tego samego roku w przemówieniu kierowanym do Europy minister spraw zagranicznych zaproponował utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS) i w ten sposób położył podwaliny pod pierwszą Wspólnotę Europejską.

W niedziele Monnetowie przyjmowali przyjaciół. Lubili rozmowy przy kominku lub w cieniu wielkich drzew.

Jean Monnet zmarł w swoim domu 16 marca 1979 r.

Parlament Europejski nabył tę nieruchomość w 1982 r. i przekształcił ją w muzeum, zgodnie z wolą córki Jeana Monneta Marianne i jego najbliższych współpracowników, którzy marzyli, by jego dom rodzinny był otwarty dla obywateli, szczególnie dla młodzieży.

W ten sposób Dom Jeana Monneta stał się idealnym miejscem, by poznawać historię integracji europejskiej oraz życie i pracę jednego z architektów dzisiejszej Europy.

Wystawa stała, całkowicie odnowiona w 2019 r., pozwala poznać życie i pracę Jeana Monneta i zanurzyć się w atmosferze miejsca, w którym kiełkowała idea zjednoczonej Europy.