Przejdź do treści głównej
Logo
Dom Jeana Monneta
Jean Monnet House park

Park

Jean Monnet troszczył się o swój ogród, lubił wędrówki po okolicy i miał bardzo osobisty stosunek do otaczającego go krajobrazu.

Park: śladami młodzieńczych lat Jeana Monneta

The park: a journey through Jean Monnet’s youth

Spacerując po alejkach parkowych trasą, na której znajdują się stanowiska informacyjne, cofniesz się do czasów młodości Jeana Monneta.

Od podroży po świecie w czasach, gdy stawiał pierwsze kroki w handlu koniakiem, aż po ślub z Silvią de Bondini w latach 30. – poznasz etapy niezwykłej drogi Jeana Monneta, która zawiodła go do domu w Houjarray, w samym sercu późniejszego Regionalnego Parku Przyrodniczego Haute-Vallée de Chevreuse.

Europa w ogrodzie

Jean Monnet House: Europe in a garden

Czy wiesz, że każdy kraj europejski ma roślinny emblemat i że na różnorodność kulturową i historyczną Europy można patrzeć przez pryzmat historii roślin?

Przyjdź dowiedzieć się więcej w europejskim ogrodzie obywatelskim przy amfiteatrze w centrum parku należącego do Domu Jeana Monneta. Ogród ten założyło i utrzymuje stowarzyszenie Paradeisos-Jardins européens.

Niezwykłe drzewa

Jean Monnet House park remarkable trees

Tematem 7-etapowej trasy po parku są drzewa, które czołowi politycy europejscy zasadzili lub oznaczyli dla upamiętnienia Jeana Monneta.

Regionalny Park Przyrodniczy Haute Vallée de Chevreuse

Haute Vallée de Chevreuse Regional Natural Park

Tak w czasach Jeana Monneta, jak i dziś – Regionalny Park Przyrodniczy (PNR) Haute Vallée de Chevreuse oferuje wyjątkowe walory krajobrazowe.

Spacery, wycieczki rowerowe lub konne – przy okazji wizyty możesz w ten sposób poznać równiny i lasy departamentu Yvelines otaczające dawny dom „ojca Europy”. Strona internetowa Regionalnego Parku Przyrodniczego Haute Vallée de Chevreuse prezentuje liczne szlaki biegnące w okolicy Domu Jeana Monneta.