Przejdź do treści głównej
Logo
Dom Jeana Monneta
First floor interactive table

Wystawa stała

Wystawa stała zajmuje parter i pierwsze piętro Domu Jeana Monneta; należą do niej również sala konferencyjna i park.

Sala „Synteza”

Jean Monnet House synthesis room

W tej sali można obejrzeć 12-minutowy film dokumentalny, zrealizowany na podstawie nagrań z unikatowej kolekcji, i dowiedzieć się, jak niestrudzona praca Jeana Monneta nad koncepcją zjednoczonej Europy dała mu sposobność do spotkań z najważniejszymi politykami z całego świata.

Sala „Retrospektywa”

The retrospective room

Przy interaktywnym stole „Retrospektywa” (gdzie dostępne są teksty, zdjęcia i filmy) możesz pogłębić wiedzę o poszczególnych etapach niezwykłej drogi Jeana Monneta przez świat, na tle burzliwej historii XX w.

Sala „Perspektywa”

W tej sali możesz poznać wkład Jeana Monneta w początki i przebieg projektu europejskiego.

Jean Monnet House perspective room
the ‘Perspective’ table

Pod każdym z pięciu niezależnych słów kluczowych na interaktywnym stole „Perspektywa” kryją się informacje, dzięki którym możesz dowiedzieć się więcej o zaletach metody Jeana Monneta i o działalności tego niezwykłego człowieka, a także spojrzeć na te kwestie z dzisiejszej perspektywy. Wiele z jego osiągnięć do dziś wpływa na nasze życie w Unii Europejskiej.

Jean Monnet House first floor binoculars
??? Look back in time to the year 1950

Spójrz przez starą lornetkę i cofnij się w czasie do 1950 r. – zobaczysz trzech mężczyzn, którzy wygodnie rozsiedli się pod drzewem w parku. To Robert Schuman, Jean Monnet i Bernard Clappier pogrążeni w rozmowie o swej wizji integracji europejskiej. Ta historyczna idea, znana jako plan Schumana, stanie się zalążkiem późniejszej Unii Europejskiej.

Sala „Wizja”

Jean Monnet House vision room

Wizyta kończy się w tej małej sali, w której możesz bez pośpiechu poczytać lub porozmyślać. Dostępne są tu dziesiątki opracowań naukowych na temat historii europejskiej i wielkich ludzi Europy; można też połączyć się z internetowymi narzędziami i bazami danych Parlamentu Europejskiego.

Sala im. Hansa-Gerta Pötteringa w centrum konferencyjnym

W sali konferencyjnej – zainaugurowanej w 2008 r. przez ówczesnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Pötteringa w obecności rodziny Jeana Monneta oraz byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego i premiera Włoch Emilio Colombo – odbywają się szkolenia i posiedzenia robocze instytucji europejskich, a także około 300 prelekcji rocznie dla grup.

Jean Monnet House photo booth
Podziel się pamiątką z wizyty!

Napisz swój adres e-mail na ekranie i ustaw się przed aparatem. Po chwili otrzymasz e-mailem swoje zdjęcie z portretem Jeana Monneta i jeden z jego najsłynniejszych cytatów – zachowaj je na pamiątkę lub wyślij rodzinie i przyjaciołom!